Komentarze: 0
Kawa w ziarnach ma wielu zwolenników i nic w tym dziwnego. Jaka jest jej historia i jakie są główne zalety kawy ziarnistej? Co warto na jej temat wiedzieć?
Kawa ziarnista - historia
W Europie kawa ziarna pojawiała się w wieku XVII. Szybko zdobyła popularność w Londynie czy Amsterdamie. Wkrótce z Turcji dotarła również do Polski, gdzie początkowo traktowano ją dość nieufnie. Niektórzy byli zdania, że jest szkodliwa, a radykalni chrześcijanie uważali są za napój diabła. Zmienił się to dopiero wówczas, gdy fanem kawy ziarnistej został sam papież Klemens VII oraz król Jan III Sobieski. Z czasem zaczęto dodawać do niej różnego rodzaju dodatki - mleko, cukier, kardamon, czy cynamon. W karczmach zaprawiano ją alkoholem. Początkowo kawa zarezerwowana była tylko dla najbogatszych, ale później trafiła także do wiejskich chat. W czasach PRL w Polsce pojawiła się w końcu kawa mielona, ale obecnie kawa w ziarnach zdecydowanie wraca do łask.
Kawa w ziarnach i jej wyjątkowy smak
Po wstępnej obróbce ziarna kawowca poddaje się procesowi parzenia. Wówczas na skutek działania wysokiej temperatury ziarna uwalniają aromatyczne olejki. Od długości prażenia uzależniony jest smak kawy. Im jest on dłuższy, tym kawa jest bardziej wyrazista. Z kolei krótki czas parzenia daje kawę lekką, o kwaskowatym posmaku. Ważny jest też czas jaki dzieli prażenie od zbioru ziaren. Powinien być on jak najkrótszy. Ziarna po wypaleniu nadają się do zaparzania przez około 2 lata. Zaletą kawy w ziarnach jest jej wyjątkowy aromat, który utrzymuje się także podczas przechowywania w szczelnie zamkniętych pojemnikach - wyjątkowa kawa do nabycia w sklepie ŚwieżoPalona.pl.
Dlatego też kawa ziarnista, mimo trudności przygotowania, jest ceniona przez miłośników kawy na całym świecie. Proces jaj parzenia może być łatwiejszy dzięki specjalnemu ekspresowi do kawy z już wbudowanym młynkiem. Alternatywą dla niego są też ekspresy kolbowe i przelewowe na kawę mieloną. Efekt może być niezły, jeśli kawa będzie mielona na chwilę przed przygotowywaniem kawy w ekspresie tego rodzaju.